П`ятниця, 17.05.2024, 05:09
Вітаю Вас Гість | RSS

Прикладна лінгвістика

Меню сайту
Форма входу

Категорії розділу

Каталог статей конференції

Головна » Статті » Статті 2014

Ірина Білятинська. ПАРАМЕТРИЗАЦІЯ ТЕРМІНОЛОГІЧНИХ СЛОВНИКІВ

Ірина Білятинська,

м. Київ

ПАРАМЕТРИЗАЦІЯ ТЕРМІНОЛОГІЧНИХ СЛОВНИКІВ

Словники відіграють важливу роль у житті людства, адже, вони містять у собі багатовіковий досвід теоретичних надбань лінгвістики. Серед продуктів словникарства особливе місце посідають термінологічні словники, які сприяють розвитку різних галузей знань та міжнародному спілкуванню в найрізноманітніших сферах людської діяльності. Тому, проблема укладання та представлення такого типу продуктів лексикографування була та залишається актуальною.

На сьогоднішній день існує величезна кількість термінологічних словників різного типу із різних галузей людських зацікавлень, представлених на різних мовах. Дані продукти потрібно представляти таким чином, щоб користувачеві було зручно їх використовувати, переносити та отримувати знання. На наш погляд, представлення термінологічних словників в електронному вигляді надасть користувачеві ряд переваг та значно розширить можливості лексикографічної роботи в цілому.

Процедура представлення словника в електронному вигляді складна та потребує виконання ряду етапів, серед яких важливе місце відводиться питанню знаходження та виділення елементів структури словника, тобто, поняттю параметризації.

Питання лексикографічної параметризації ставали об’єктом наукових зацікавлень багатьох дослідників, в тому числі Ю.Н. Караулова, Б.Ю. Городецкого, Н.Н. Нічік, М.В. Моісеєва, Г.М. Вокальчук, В.В. Максимчука та інших.

Лексикографічний параметр - це деякий квант інформації про мовну структуру, який може представляти для користувача самостійний інтерес, та, як правило, виступає в поєднанні з іншими квантами (параметрами) і знаходить специфічне вираження в словниках; іншими словами – це особливе словникове представлення структурних рис мови [2, c. 209].

Існує безліч поглядів на параметризацію тлумачних словників: інколи виділяють кілька основних параметрів, а інколи їх кількість сягає близько 60 одиниць. На наш погляд, число параметрів, перш за все, залежить від типу та обсягів словника.

На думку Г. М. Вокальчук [1, с.366], до обов’язкових параметрів тлумачних словників належать орфографічний, акцентологічний, граматичний, стилістичний, семантичний, синтаксичний, фразеологічних, а до факультативних – етимологічний, асоціативний, відповідність, статистичний, бібліографічний та інші.

Розглянемо параметри, які трапляються найчастіше у тлумачних словниках. Нормативний та акцентуативний параметри  презентують відповідно правопис терміну та його наголос, граматичний – представлений у випадках, коли в словнику зазначені рід, число, відмінок. Семантичний параметр репрезентується тлумаченням терміну, яке, в свою чергу може бути описовим, синонімічним, енциклопедичним, відсилковим, коментуючим, тотожним (напр. теж саме, що). Транспозиційний параметр презентує переносне вживання терміну. Стилістичний параметр вказує на стилістичні характеристики реєстрового слова (напр. розм.), а термінологічний – на галузь науки, до якої він відноситься.

Отже, кожен параметр характеризується рядом ознак та специфічним поліграфічним оформленням, що полегшує процес виділення елементів структури термінологічного словника та побудови його моделі.

Список використаних джерел

  1. Вокальчук, Г.М. Словотворчість українських поетів ХХ століття [Текст] : монографія / Г. Вокальчук ; відп. ред. С.Я. Єрмоленко. – Острог : Острозька академія, 2008. – 536 с.
  2. Максимчук В.В. Лексикографическая параметризация украинских толковых словарей неологизмов // Вестник ИГЛУ, 2013 – Иркутск, 2013. — Режим доступу: http://cyberleninka.ru/article/n/leksikograficheskaya-parametrizatsiya-ukrainskih-tolkovyh-slovarey-neologizmov
Категорія: Статті 2014 | Додав: redaktor (06.06.2014)
Переглядів: 679 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0