П`ятниця, 27.12.2024, 02:54
Вітаю Вас Гість | RSS

Прикладна лінгвістика

Меню сайту
Форма входу

Категорії розділу

Каталог статей конференції

Головна » Статті » Статті 2014

В.А.Широков. ЛІНГВІСТИКА І СИСТЕМНІСТЬ МОВИ

В.А.Широков, Український мовно-інформаційний фонд НАН України

ЛІНГВІСТИКА І СИСТЕМНІСТЬ МОВИ

Рецепція мови як системного явища. Необхідність уточнення поняття «система» з урахуванням особливостей природної мови шляхом деталізації основних системних відношень мови: «суб’єкт-об’єкт» та «форма-зміст». Визначення поняття «система» як тріади: «Структура – Субстанція – Суб’єкт» з експлікацією відповідних внутрішньосистемних зв’язків та його застосування до мовних об’єктів.

Граматичний і лексикографічний описи мови в структурі концептуального представлення та опису мовної системи. Паралелі з процедурним і декларативним та операціональним і рефлексивним способами опису систем. Відношення додатковості граматичного і лексикографічного описів.

Поняття лексикографічного ефекту в інформаційних системах та лексико-графічної системи (Л-системи). Лексикографічний ефект в інформаційних системах, як феноменологічний принцип,  і теорема Левенгейма-Сколема, як його формальний корелят у теорії моделей. Інтерпретація лексикографічного ефекту як системного інваріанту лексикографічної системи. Явище рекурсивної редукції Л-систем. Структура та архітектура Л-систем. Інтерпретація Л-систем як моделей даних, моделей знань та логіко-лінгвістичнх числень. Будова  інтегрованих Л-систем та методики їх інтегрування. Поняття лексикографічних середовищ та лексикографічних агентів. Розпізнавальні, породжувальні та трансформаційні лексикографічні агенти.

Подання традиційних словників як Л-систем. Цифрові словники, віртуальні лексикографічні лабораторії та лінгвістичні корпуси. Індексовані
Л-системи.  Маркування текстів та індекси Л-систем. Застосування Л-систем при проведення лінгвістичних досліджень. Віртуальна лексикографічна лабораторія «Словник української мови»: структура та функції.

Системна семантика тлумачних словників. Лексикографічна замкненість і повнота як вимога до побудови великих лексиконів. Гіперланцюги та гіперцикли на словникових дефініціях. Зв’язок між гіперциклами Л-системи та теоремою Геделя про неповноту.

Лінгвістичні дослідження в парадигмі лексикографічних систем. Чи можна відкрити нові закони мови, досліджуючи структуру реальних словників?

Структура еквісемантичних рядів, породжувана великим тлумачним лексиконом. Будова дієслівних еквісемантичних рядів української мови.  Формальне визначення їхньої структури. Обчислювальний експеримент над структурою Л-системи Словника української мови. Правило «1-2-3-4» як мор-фосемантичний закон побудови дієслівних еквісемантичних рядів української мови.

Теорія семантичних станів мовних одиниць і проблема концептуального опису лінгвістичних неоднозначностей. Суперпозиція семантичних станів. Приклади функціонування суперпозицій семантичних станів мовних одиниць в тексті та системі мови.  Семантичні стани як ефект структури Л-систем. Семантичні стани у формалізмі нечітких множин. Теорія Морріса-Мельчука-Апресяна і синтез семантичного стану лексичної одиниці. Розклад повного семантичного стану лексичної одиниці на граматичну і власне семантичну компоненти. Взаємодія лексичної і граматичної семантики; її представлення в семантичному стані. Семантичні стани, породжувані великим тлумачним лексиконом, та експліковані ним семантичні ефекти.

Формули квазісемантики і визначення ядра лексичної системи. Формули квазісемантики як оператори словотвору. Дериваційні ефекти Віртуальної лексикографічної лабораторії «Словник української мови», індуковані фор-мулами квазісемантики. Породжувальна граматика лексичної системи україн-ської мови. Зв’язок між афіксальним та квазісемантичним словотворенням.

Статистичні характеристики розподілу слів і колокацій в реальних текстах. Синтаксична подібність функціонування слів та колокацій і необхідність єдиного підходу в граматичному описі слів та колокацій.  Граматичні стани і узагальнена граматика лексичних одиниць і колокацій.

Категорія: Статті 2014 | Додав: redaktor (08.06.2014)
Переглядів: 1001 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0