П`ятниця, 27.12.2024, 19:51
Вітаю Вас Гість | RSS

Прикладна лінгвістика

Меню сайту
Форма входу

Категорії розділу

Каталог статей конференції

Головна » Статті » Статті 2017

Білецька Ірина Олександрівна ТЕРМІНИ ПОЛІТОЛОГІЇ ЯК СИСТЕМА

                                                                                                              Білецька Ірина Олександрівна

                                                                                                             доктор педагогічних наук, професор

                                                                                                             завідувач кафедри теорії та

                                                                                                             практики іноземних мов

                                                                                                             Уманського державного педагогічного

                                                                                                             університету імені Павла Тичини

 

ТЕРМІНИ ПОЛІТОЛОГІЇ ЯК СИСТЕМА

 

Будь-який термін є частиною термінологічної системи, що виступає понятійною моделлю відповідної науки. Подібні системи відображають відносини між поняттями тієї чи іншої науки, і термін стає терміном, тільки якщо учасники комунікації усвідомлюють, яке місце він займає в певній галузі знань.

 Необхідність враховувати цю особливість термінологічних систем при дослідженні семантики термінів зумовлюється тим, що значення будь-якого терміна залежить від його семантичного оточення – термінів, пов’язаних із ним як в рамках його термінологічної системи, так і поза нею, від характеру зв’язків і від того, як ділиться понятійне поле між цими термінами.

Ця залежність проявляється в самих визначеннях термінів, так як вказівка на його місце у відповідній системі є одним із найважливіших критеріїв наукового характеру дефініції, відмінністю її від тлумачення слів загальнолітературної мови нетермінологічними словниками: «The main task of a terminological definition is to point out, to show clearly the place of the concept within the system of scientific concepts» [2].  В термінологічному визначенні повинна бути присутня вказівка на місце поняття в системі понять тієї чи іншої науки, на те, до якого класу явищ воно належить, чим відрізняється від інших понять того ж класу і за якими параметрами проводиться зіставлення.

 Основними характеристиками термінологічної системи є: її ієрархічна структура, що базується на родо-видовій ієрархії;  однозначність і унікальність значень її складових;  переважання певних структурних моделей;  антонімічний характер включених у неї термінів, об’єднаних одніє родовою ознакою.

Останнім часом дослідники виявляють великий інтерес до дослідження мовних систем, у тому числі термінологічних, у їхньому розвитку, динаміці, не протиставляючи діахронічний аспект їхнього існування їх структурному характеру [2]

З огляду на родо-видовий принцип ієрархії термінологічних систем, при описі політичної термінології з точки зору її системності необхідно, перш за все, виявити найзагальніші, основні категорії та поняття політології.

Так, найбільш чисельними семантичними категоріями термінології політики виступають такі:

 1. Суб’єкти політики – урядові та неурядові організації, партії, рухи та об’єднання, політичні діячі та ін. («Parliament», «State», «President» тощо).

 2. Політичні процеси і дії – регулярні (наприклад, вибори, періодичні зібрання організацій) і нерегулярні (наприклад, демонстрації, спрямовані проти певної політики), контрольовані суб’єктами політики і незалежні від них, значимі для більшого або меншого кола осіб та ін. («Elections», «Parliamentary procedure», «Local conflict» тощо).

 3. Абстрактні поняття – ідеологічні течії, характеристики суб’єктів політики і їх взаємин, властивості процесів та явищ та ін. («Conservatism», «Authoritarian government», «Opposition» тощо).

 4. Матеріальні об’єкти – документи, технічні засоби, матеріальні ресурси та ін. («Treaty», «Voting machine», «Weapons» тощо) [2].

Зазначені категорії є найбільш широкими і всеосяжними та знаходяться на вищому, узагальнюючому рівні класифікації термінів у системі політології.  Вони є родовими по відношенню до більш конкретних термінів (наведених у списку в якості прикладів), які, в свою чергу, діляться за тією чи іншою ознакою на ще більш конкретні найменування політичних понять.  Подібне «розщеплення» семантичних понять значною мірою залежить від обсягу родового терміну, а також від рівня вивчення цього явища на тому чи іншому етапі розвитку науки.

 Крім того, в термінологічній системі політології можна виділити кілька семантичних полів, які відповідають різним розділам політології.  Найбільш великими з них є такі семантичні поля, як «влада», «вибори», «держава», «міжнародні відносини», «політичні інститути», «політична комунікація», «соціальні групи і верстви» та ін.

Приналежність терміна до тієї чи іншої категорії часто простежується в самій його формі, що може бути виражене як морфологічно, так і лексично.

 Подання політичних термінів у вигляді системи допомагає більш точно встановити, яким чином розвивається і змінюється їх значення та як проявляється взаємна залежність між розвитком понять політики і зміною політичних термінів.

 

Список використаних джерел

 

1. Фомина И. Н. Семантическая деривация в формировании английской политической терминологии: дисс. … канд. филол. наук / 10.02.04 – германские языки. М., 2006. 195 с.

2. Terminology: theory and method / edited by O. Akhmanova, G. Agapova. M., 1974. С. 59.

 

Категорія: Статті 2017 | Додав: redfild1997 (16.04.2020)
Переглядів: 342 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0